Make your own free website on Tripod.com

Home ISLAMI KUR`ANI LUTJE ISLAME PASTĖRTIA MUHAMMEDI. POEZI BESIMI ISLAM ZOTI NJĖ

POEZI

 

 

 

 

 

Muhammedit a.s.
 
Errėsirė ishte kudo
Injorancė mbretėronte
Kishte humbur ēdo arsye
Bota dritėn e kėrkonte.

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)


Nė Mekė, n'kėtė vend tė bekuar
U lind i dashuri i Perėndisė
Muhammedi i lavdėruar
Shpėtimtari i njerėzisė.

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)


O Muhammed o i dėrguar
Dritė dhe mėshirė pėr mbarė njerėzinė
Salavate duke t'kėnduar
Falėnderojmė Perėndinė

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)


Ti je dritė qė kurrė nuk fikesh
Flakadan-Udhėzim hyjnor
N'zemrat tona gjithmonė rritesh
N'ty gjejmė prehje pėrgjithmonė

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)


Gjithmonė ishe dhe do t'mbetesh
Ideal-Shembull pėr ne
Fjalėt tua kurrė nuk zbehen
Deri sa t'ketė jetė mbi dhe.

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)
***************************************************************
               ZHGJOHU RINI                                           

Syri gjak po mė pikon
Zemra ime ėshtė pikėlluar
Rini, ndalu! - ku po shkon
Zotin pse e ke harruar?!

A s'u ngope me shfrenime
Jetė tė quar pa kuptim
Kohė e humbur janė kėto ēaste
Fundin e ke veē dėshpėrim.

Kthehu ti nga ardhmėria
Zgjohu, zgjohu oj rini
Lėri veset e kėqija
Se kjo rrugė nuk ėshtė pėr ty.

Ti je e ardhmja e kėtij ymmeti
Ti je shpresa qė na mban
Ti je drita e kėtij vendi
Sytė nė ju, tė gjithė i kanė.

Ardhmėria ėshtė Islami
Zoti siē na ka mėsuar
Rruga e dritės ėshtė Kur'ani
Pejgamberi ka kėshilluar.

*********************************************************************
                  Urime hixhabi !             

Urime oj motėr hixhabi
Shamia e bukur nė kokė
Sa e bukur sot ti po dukesh
I lartėsuar qofsh o Zot!

Nė fytyrė po t' shkėlqen nuri
Sa bukur tė rri shamia
Asgjė ty s'tė pėrkuli
Gėzim t'madh ka shoqėria.

E lumja ti oj motėr
Qė kėtė rrugė e zgjodhe
Atė qė urdhėroi Zoti
Nė vepėr e jetėsove.

Tė jesh gjithmonė krenare
Pėr kėtė gjest tė mirė
E devotshme dhe fetare
Motėr oj zemėrdlirė.

Urime, urime oj motėr
Tė gjithė po tė pėrgėzojmė
Dashuria ndaj Allahut
Pėrjetė le tė shoqėrojė
******************************************************************************
                      O Allah i Plotfuqishėm !    

 

O Allah i Plotfuqishėm, na ndihmo ne nė kėtė botė
Vėshtirėsitė t'i tejkalojmė, zbrit mėshirė o i Madhi Zot!

Emri yt i lavdėruar, drita Jote pėrjetėsi
O Allah i Madhėruar, zbrit mėshirė mbi kėtė njerėzi.

O Allah i Gjithmėshirshėm, na udhėzo nė mirėsi
Hapi shtigjet e lumturisė, mos na le nė errėsirė.

Lutjet tona t'i drejtojmė, mėshira Jote shpresė pėr ne
Vetėm Ty t'falėnderojmė, Islamin na e zgjodhe fe.

Na nderove me dy drita, me Kur'an e pejgamber
Muhammedin tonė tė dashur, dritė e diellit pėr Ymet.

Rrugės Tėnde na udhėzoi, vetėm Ty tė adhurojmė
Me urtėsi na kėshilloi, Islamin tė mos e lėshojmė

O Allah, o Mėshirėplotė, vetėm Ti, jep e merr.
Na ringjall me njerėz tė mirė, me dėshmorė e pejgamberė.

O Krijues i kėsaj gjithėsie, toka e qielli t'madhėrojnė
Na e mundėso qė n'botėn tjetėr, Nurin Tėnd ne ta shikojmė

********************************************************************************
                                Nata e varrit                 

 

Dheu i zi kur tė mbulon
Lamtumirėn t'gjithė ta thonė
Sonte, vetėm vepra jote
Nė vetmi tė shoqėron.

Nėse je ti vepėrmirė
Mos kij frikė as shqetėsim
Dy melaqe me plot dritė
Ta largojnė ēdo dėshpėrim.

Varri yt tė zbukurohet
Kopsht Xhenneti plot hijeshi
Vepra jote shumė lart ēmohet
Besimtar, i lumi ti!

Nėse je ti vepėrkeq
Do tė jesh gjithmonė fatkeq
Dritė pranė teje s'do tė kesh
Vetėm zjarr aty do t'gjesh.

Ky ėshtė fundi i kafirit
Zotin Njė qė s'e besoi
Ky ėshtė fati i ēdo katili
Zjarri do ta pėrcėllojė.

*********************************************************************************
                                        Pse bre njerz pse?     

 

A s'mė thua o njeri
Pse Allahun e harrove
Pse nuk shkove rrugės sė Tij
Por shejtanin e pasove.

Pse harrove amanetin
Nė Ezel qė ia ke dhėnė
Pse ti ike prej rahmetit
U mashtrove me dynjanė.

Pse s'u ndale me mendue
Se n'kėtė botė je udhėtarė
A harrove o i mjerė
Para Zotit qė ke me dalė.

Nė kėtė botė ti veē punove
Pa mendue se ke me vdekė
Fjalėt e Zotit i harrove
Se n'dhe trupi ka me t'u tret

Po ti dije ore vėlla
Pėr pendim kurrė nuk ėshtė vonė
Me lot nė sy gjithė duke qarė
Ktheju Zotit mėshirėplotė

Fytyrėn tėnde ti ndriēoje
Me namaz dhe ibadet
Jetėn me Kur'an kaloje
T'jesh i lumtur nė Ahiret.

************************************************************************

 

            ******** ILAHI nga ADEM RAMADANI ******


                              ILAHI  e |

                                              

ĖmmmĖmmmĖ

Erdh edhe shkoj jeta Per mu

zemra mesht nxi xhynahet mkan mblu

Tuj ndjek dynjan shpesh u mashktrova

All-llahut rob qysh sun ju bera

********************************|

ĖmmmĖmmmĖ

Kta sy slotuan kur pėr allahun

as vllau im sexhde ska raa

vjet iken shpejt e tash tash po qan

all-llahut Rob pse sju bera..

*******************************|

EEee Vdekja nuk pret more vlla

e un per ket diun kurxha nuk kam be

kjto i ka tret shum sulltana

all-llahut rob qysh sju bena

Nisja vlla puno vlla per aihret

se xhithmon kjo bot ska mi mbet

dy metre qefin i paka kjo dynja

All-llahut rob qysh mos me ju be..

****************************|

Es-Selamu Alejkum (pėrshendetje ISLAME)

          Lusim ata qė kan poezi kushtuar ISLAMIT  ose ilahi tė Mira le tė na shkruan tek  besi171@hotmail.com  ju presim vllezer dhe motra..
  
                    Falminderimi i Takon vetm All-llahut.xh.sh
             Respekti i Takon Njerzimit Vllazer e Motra Muslimane.
    Ta duam njeri tjetrin tė ndimojm tė varferin tė kujdesimi per femit tan
e mė shum kujdes ndaj JETIMAVE Familjeve Deshmorve dhe veteran tė Lufte..    
                  
               

 

Dėrgo e-mail nė besi171@hotmail.com me pyetje apo komente pėr kėtė Webfaqe.